Uwa¿asz, ¿e nie mo¿esz skorzystaæ z pomocy adwokata, bo nie masz na to ¶rodków? Nie ma problemu. Istnieje instytucja tzw. adwokata z urzêdu. Uzyskanie pomocy prawnej z urzêdu jest mo¿liwe nie tylko w ramach postêpowania karnego. Adwokata z urzêdu mo¿na otrzymaæ tak¿e w przypadku spraw cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, z zakresu prawa pracy.
Zgodnie z art. 117 Kodeksu postêpowania cywilnego z pomocy profesjonalnego pe³nomocnika wyznaczonego z urzêdu mo¿emy skorzystaæ w przypadku zwolnienia od kosztów postêpowania. Zwolnienie od kosztów s±dowych mo¿e mieæ miejsce w ca³o¶ci lub czê¶ci. Polega ono na tym, i¿ strona nie ponosi op³at s±dowych (np. op³aty stosunkowej od pozwu), jak równie¿ wydatków zwi±zanych z prowadzeniem postêpowania. Do zwolnienia od kosztów niezbêdne jest wykazanie, i¿ z uwagi na stan maj±tkowy strona nie bêdzie w stanie ponie¶æ kosztów postêpowania bez uszczerbku dla utrzymania swojego oraz rodziny. W tej kwestii niezbêdne bêdzie wype³nienie okre¶lonego o¶wiadczenia o stanie rodzinnym, maj±tku, dochodach i ¼ród³ach utrzymania.
Nadto, zgodnie z art. 117 ust. 2 Kodeksu postêpowania cywilnego o wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego z urzêdu mo¿e ubiegaæ siê równie¿ osoba fizyczna, która nie zosta³a zwolniona od kosztów postêpowania. W takiej sytuacji musi ona jednak z³o¿yæ o¶wiadczenie, z którego wynika, i¿ nie jest w stanie ponie¶æ kosztów wynagrodzenia pe³nomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. We wniosku wskazaæ nale¿y, ¿e nie tylko wnioskodawca znajduje siê w trudnej sytuacji maj±tkowej i nie staæ go na op³acenie adwokata, ale równie¿ i to, ¿e rzeczywi¶cie potrzebuje, aby w danej sprawie reprezentowa³ go profesjonalny pe³nomocnik (np. z uwagi na stopieñ skomplikowania sprawy, chorobê psychiczn± strony, inne u³omno¶ci). S±d decyduje o ustanowieniu dla strony adwokata (pe³nomocnika) z urzêdu w drodze postanowienia. Postanowienie to s±d dorêcza wy³±cznie tej stronie, która z³o¿y³a wniosek o ustanowieniu dla niej adwokata z urzêdu (nie informuje o tym jej przeciwnika procesowego).
Aby S±d wyznaczy³ Pañstwu adwokata z urzêdu nale¿y z³o¿yæ wniosek o wyznaczenie takiego adwokata w odpowiednim s±dzie w którym prowadzone jest postêpowanie w Pañstwa sprawie, lub w którym zamierzaj± Pañstwo takie postêpowanie wszcz±æ (mo¿na z³o¿yæ do s±du jeszcze przed wniesieniem pozwu do s±du, a to w³a¶nie w tym celu, aby to adwokat wyznaczony przez s±d sporz±dzi³ w sposób profesjonalny odpowiedni pozew lub wniosek).
Nale¿y pamiêtaæ, ¿e je¿eli otrzymaj± Pañstwo pomoc prawn± z urzêdu, s± Pañstwo zwolnieni z obowi±zku wyp³acenia honorarium takiemu pe³nomocnikowi wyznaczonemu przez S±d- czyni to za ni± Skarb Pañstwa po prawomocnym zakoñczeniu sprawy lub przeciwnik procesowy tej strony. Wyznaczenie przez s±d adwokata jest równoznaczne z udzieleniem temu adwokatowi pe³nomocnictwa procesowego do reprezentowania strony i to a¿ do prawomocnego zakoñczenia postêpowania w danej sprawie (a wiêc w postêpowaniu przed s±dem I- oraz II-instancji), chyba ¿e s±d w postanowieniu o ustanowieniu pe³nomocnika z urzêdu wska¿e inaczej.