Teoria, czy praktyka? Korzy¶ci z wolontariatu w kancelarii adwokackiej

W weekend 18-20 listopada, w hotelu „Albatros” w Serwach odby³o siê szkolenie, w którym udzia³ wziê³a grupa 50-ciu wyró¿niaj±cych siê pod wzglêdem osi±gniêæ w nauce, aktywno¶ci w dzia³alno¶ci samorz±dowej i ko³ach naukowych studentów Wydzia³u Prawa Uniwersytetu w Bia³ymstoku. W ramach szkolenia dwugodzinny wyk³ad pt. „Teoria, czy praktyka? Korzy¶ci z wolontariatu w kancelarii adwokackiej” wyg³osi³ adwokat Bartosz Wojda.

- Pamiêtam, jak w 2003 r., bêd±c studentem III roku Wydzia³u Prawa, rozpocz±³em swoj± przygodê z kancelari± adwokack±. Pod swoje skrzyd³a przygarnê³a mnie wówczas mec. Agnieszka Zemke-Górecka. W jej kancelarii nauczy³em siê o wiele wiêcej, ni¿ przez kilka lat studiów. By³a to wiedza cenna, bo ¶ci¶le zwi±zana z praktyk± stosowania prawa – rozpocz±³ wyk³ad mec. Bartosz Wojda.

Po czê¶ci wprowadzaj±cej, wyk³ad przybra³ formê dyskusji, w toku której studenci zwrócili uwagê na to, ¿e w ramach zajêæ poznaj± teoretyczne konstrukcje, pogl±dy doktryny, lecz dostrzegaj± potrzebê uzupe³nienia wiedzy o wiadomo¶ci stricte praktyczne.

- Podczas æwiczeñ nie piszemy umów, pozwów, apelacji. Nie jeste¶my uczeni tego, w jaki sposób nale¿y skonstruowaæ akt prawa miejscowego. Dostrzegamy potrzebê doszkalania siê w tym zakresie w ramach aktywno¶ci indywidualnej – wskazywali uczestnicy szkolenia.

Posi³kuj±c siê w³asnym przyk³adem, mec. Bartosz Wojda wskaza³ na pozytywne aspekty p³yn±ce ze wspó³pracy z kancelari± adwokack± ju¿ na etapie studiów prawniczych. Podkre¶li³ korzy¶ci wynikaj±ce z uzupe³nienia wiedzy teoretycznej z praktyk±. Zachêci³ uczestników szkolenia do tego, aby - niezale¿nie od zajêæ wykonywanych w ramach studiów - zg³aszali siê do kancelarii adwokackich deklaruj±c wspó³pracê jako wolontariusze lub w celu odbycia praktyk studenckich.

- Czêsto zdarza siê tak, ¿e dzisiejszy student-wspó³pracownik po roku lub dwóch latach staje siê aplikantem adwokackim, a jego patronem zostaje ten adwokat, który wprowadzi³ go w ¶wiat praktycznego stosowania prawa. Tak± formê edukacji dla prawnika-praktyka: wspó³praca z kancelari± w czasie studiów a nastêpnie aplikacja zakoñczona egzaminem zawodowym polecam Pañstwu jako optymaln±. W moim przypadku doskonale siê ona sprawdzi³a – spuentowa³ Bartosz Wojda.

DATA PUBLIKACJI: 2016-11-22 » Pozosta³e aktualno¶ci

Galeria